Helis Yatırım'dan Kartal'a İkinci Ofis Projesi Helis Yatırım'dan ...
Helis Yatırım, Kartal’da ikinci ofis projesine başlıyor. Met...
İsviçreli Jansen Cam Yangın Kapısı Türkiye'de İsviçreli Jansen C...
Yangın dayanımının ve estetik şeffaf bir görünümün istendiği...
Nev İstanbul’un, yüzde 80’i tamamlandı, yaşam için geri sayım başladı Nev İstanbul’un, y...
Çekmeköy’ün yıldızlarından Nev İstanbul projesinin yüzde 80’...
İstanbul’daki hasarsız binalar kısa sürede depreme hazırlıklı hale getirilebilir İstanbul’daki hasa...
İstanbul’daki binaların birçoğunun olası bir depremde yıkıla...

Zorlu Center, Çağdaş Sanat ve Mimariyi “Beklenmedik Karşılaşmalar”da buluşturuyor

2012-01-19

Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul’a “değer” katmak hedefiyle geliştirdiği Zorlu Center projesi, henüz inşa aşamasında kültür ve sanatın farklı alanlarına verdiği destekle dikkat çekiyor. Bu desteği 2012 yılı itibariyle kültürel yayınlar ve yayıncılık alanıyla sürdürmeyi hedefleyen Zorlu Center, ilk adımı Fatoş Üstek’in editörlüğünde, Bülent Erkmen’in konsept ve tasarım çalışmaları ile mimari ve çağdaş sanat buluşmasının en güzel örneklerinden birisi olan “Beklenmedik Karşılaşmalar” kitabı ile atıyor. 2000’li yıllarda gerçekleştirilen çağdaş sanat yapıtlarından seçkiler sunan Beklenmedik Karşılaşmalar, mimari ve çağdaş sanatı birlikte sunan nadir çalışmalar arasındaki yerini almaya hazırlanıyor.

Henüz inşa aşamasında kültür ve sanatın farklı alanlarına verdiği destekle dikkat çeken Zorlu Center, 2012 yılı itibariyle bu desteği kültürel yayınlar ve yayıncılık anlamında da sürdürmeyi hedefliyor. Bu alanda verilen desteğin ilk adımını, Fatoş Üstek’in editörlüğünde, Bülent Erkmen’in konsept ve tasarım çalışmasıyla, “Beklenmedik Karşılaşmalar Mimarlıkla İlişki Bağlamında 2000’li yılların Çağdaş Sanat Çalışmaları ” kitabı ile atıyor.

2000’li yıllarda gerçekleştirilen mimarlıkla ilişki bağlamında öne çıkan çağdaş sanat yapıtlarından seçkiler sunan Beklenmedik Karşılaşmalar, mimarlık ve çağdaş sanat birlikteliği üzerine düzenlenmiş nadir çalışmalar arasındaki yerini almaya hazırlanıyor. Uluslararası sanatçıların mimarlık ile ilişkilenen üretimlerinin yer aldığı kitap, günümüzde birbiriyle sıkı ilişkiler kuran bu iki alanın ortaklıklarını gün ışığına çıkarıyor. Mekân, yer, uzam ve alan kavramlarının güncel üretimlerini, birbirinden farklı çağdaş sanat yapıtlarıyla görünür kılıyor. İzleyicisinin yapıtı deneyimlediği örneklerle, çağdaş sanatın sadece izlenen bir üretim olmadığının altını çiziyor.

Uluslararası alanda tanınmış 50 sanatçının eseri yer alıyor

Kitap, genişleyen kamusal alanda sanat üretiminin öncü isimlerinden Dan Graham, James Turrell, Bruce Nauman gibi önemli isimlerin güncel çalışmalarının yanı sıra; Anish Kapoor, Ayşe Erkmen, Fischli & Weiss, Jenny Holzer, Sarkis gibi uluslararası alanda tanınmış sanatçıları bir araya getiriyor. 50 sanatçının, dünyanın çeşitli şehirlerinde gerçekleştirdikleri çoğunlukla kalıcı olarak üretilen 50 yapıtı inceleyen kitap, bu yapıtlar üzerine hazırlanmış kısa yazıların yanı sıra, sanat ve mimarlık alanında etkin olan söylemler üzerine kapsamlı bir yazı da içeriyor.

Beklenmedik Karşılaşmalar, 2000 yılından bu yana sergilenmiş, çevrelendiği mimari alanla kuvvetli ilişkiler kuran sanat çalışmalarından geniş bir seçki sunuyor. Kitap, görsel sanatlar alanında mimari bir boyutu olan ve durumlar yaratan yakın dönem çalışmalarına odaklanıyor. “Beklenmedik Karşılaşmalar”da seçilen her sanat çalışması; kavramsal boyutunu, yerleştirilmiş olduğu mekân ile ilişkisini ve toplumsal-mimari önermesini tasvir eden kısa bilgilendirme metinleriyle birlikte sunuluyor.