Helis Yatırım'dan Kartal'a İkinci Ofis Projesi Helis Yatırım'dan ...
Helis Yatırım, Kartal’da ikinci ofis projesine başlıyor. Met...
İsviçreli Jansen Cam Yangın Kapısı Türkiye'de İsviçreli Jansen C...
Yangın dayanımının ve estetik şeffaf bir görünümün istendiği...
Zorlu Center, Çağdaş Sanat ve Mimariyi “Beklenmedik Karşılaşmalar”da buluşturuyor Zorlu Center, Çağd...
Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul’a “değer” katmak hedefiyle ge...
Nev İstanbul’un, yüzde 80’i tamamlandı, yaşam için geri sayım başladı Nev İstanbul’un, y...
Çekmeköy’ün yıldızlarından Nev İstanbul projesinin yüzde 80’...

Swegon Air Academy İstanbul’daydı

2011-11-16

Dünyanın dört bir yanında iklimlendirme üzerine araştırmalar yaparak her ay farklı ülkelerde seminer gerçekleştiren Swegon Air Academy’nin son durağı Türkiye oldu. İşletmeleri kusursuzlaştırarak maliyetleri azaltan çözümlerin vurgulandığı seminerde, Türkiye’de giderek yaygınlaşan yüksek binaların tasarım ve havalandırma sistemleri ele alındı.

Akcor Havalandırma Sistemleri organizasyonunda düzenlenen Swegon Air Academy, “Yüksek Binalarda Tasarım ve Havalandırma” teması ile 15 Kasım 2011’de İstanbul Point Otel Barbaros’ta gerçekleştirildi. Swegon Air Academy semineri, dünya iklimlendirme ve enerji profesyonellerinin buluşma noktası oldu. Yoğun ilgi gören ve enerji sektörünü bir araya getiren ‘ Swegon Air Academy’ seminerinde iklimlendirme ve enerji profesyonelleri konuşmalar gerçekleştirdi.

Türk İnşaat Sektörünün 2023 hedefi 100 milyar USD ihracat
İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Turan’ın da konuşmacı olarak katıldığı organizasyonda, sektörün geleceği üzerine açıklamalar yapıldı. Turan yaptığı konuşmada; Türkiye’nin genç nüfusu ile hızla kentleşen bir yapıda olduğunu, mevcut yapı stoğunun kayıt dışı, deprem riski ve kalite sorunları nedeniyle kentsel dönüşüm projeleriyle elden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmasında Türk inşaat sanayisinin bugün bulunduğu konuma da değinen Turan, Türkiye’de İnşaat sektörünün 4 milyon kişi ile istihdama katkı sağladığını, toplumda iklimlendirme sektörü olarak nihai tüketicinin bilgilendirilmesi için çalışmalar yapılması gerekliliğini, inşaat sanayisinin sadece iç pazarda değil, bulunduğu bölgede ve başlıca ihracat pazarları içinde üretim üssü konumuna geldiğini açıkladı.

Türkiye çimento sanayisinde Avrupa’da birinci sırada
Türk inşaat sanayisini dünyada temsil eden ve 26 sektör derneği, 68 lider sanayici, 7 paydaş üyeye sahip İMSAD’ın Yönetim Kurulu Üyesi Turan; “Türkiye’ deki inşaat sektörünün 2023 hedefini - 100 milyar USD inşaat malzemeleri ihracatı, - 100 milyar USD yurtiçi pazar büyüklüğü, - 100 milyar USD yurtdışı müteahhitlik geliri “olarak açıkladı. Turhan, Türkiye’nin inşaat malzemeleri sanayisinde dünyanın zirvesinde yer aldığını ve cirolarının da 2010’da 14,114 M USD iken 2011’de 14,583 M USD olarak gerçekleştiğini aktardı. Türkiye hâlihazırda çimento sanayisinde Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü, demir çelik ve gazbetonda da Avrupa ikinciliğini elinde bulunduruyor.

Sürdürülebilir tasarım
Swegon Air Academy seminerinde yer alan diğer konuşmacılardan Hilson Moran Sorumlu Müdürü Vince Ugarow ise, inşaat sektöründe 20 yıllık tecrübesiyle uzmanlaştığı konulardaki deneyimlerini aktardı. Ugarow, “yüksek binaların tasarım projelerinde çevresel faktörlerin ele alınmasını, binanın performansı ve verimliliğinin estetik kadar önemli olduğunu yatırımcıların bu konuya dikkat etmelerinin gerekliliğini” açıkladı. Ugarow’un seminerde ele aldığı ‘İklime duyarlı yüksek binalar ve sürdürülebilir bir tasarım yaklaşımı’ konusu seminer katılımcıları tarafından ilgi gördü.

Swegon Air Academy semineri konuşmacılarından NORR Group Consultants International Mühendislik Servisleri Müdürü Chris Pal, 35 yıllık tasarım, inşaat ve proje yönetimi tecrübesiyle ‘Yüksek binaların mekanik tasarımı’ konusu hakkındaki yorumlarını aktardı.

İklimlendirme ve enerji sektörünün dünyaca ünlü isimlerinin araştırma, görüş ve hava sistemlerinde yapılacak en doğru uygulamaları paylaştığı Swegon Air Academy katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Swegon Air Academy Hakkında:
Dünyanın her köşesinde iklimlendirme üzerine araştırmalar yapan Swegon Air Academy, objektif bir ortamda iklimlendirme, havalandırma alanlarında çalışmalar gerçekleştirerek seminer ve eğitimler düzenleyen tarafsız bir grup. Seminerlerde grubun kendi öğretim üyeleri ve çeşitli üniversitelerin en tanınmış temsilcileri yer alıyor. Uluslararası sektör profesyonelleri kapalı iklim ve hava taşıma alanları hakkındaki görüşlerini seminer katılımcılarıyla paylaşıyor.