Helis Yatırım'dan Kartal'a İkinci Ofis Projesi Helis Yatırım'dan ...
Helis Yatırım, Kartal’da ikinci ofis projesine başlıyor. Met...
İsviçreli Jansen Cam Yangın Kapısı Türkiye'de İsviçreli Jansen C...
Yangın dayanımının ve estetik şeffaf bir görünümün istendiği...
Zorlu Center, Çağdaş Sanat ve Mimariyi “Beklenmedik Karşılaşmalar”da buluşturuyor Zorlu Center, Çağd...
Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul’a “değer” katmak hedefiyle ge...
Nev İstanbul’un, yüzde 80’i tamamlandı, yaşam için geri sayım başladı Nev İstanbul’un, y...
Çekmeköy’ün yıldızlarından Nev İstanbul projesinin yüzde 80’...

Saray Alüminyum "Yükselen Yetenekler" Yarışması

2011-07-11

Saray Alüminyum tarafından düzenlenen ve bir öğrenci yarışması olan Yükselen Yetenekler, yeni finans merkezleri olarak önerilen ya da öne çıkan alanlarda kentsel mekan çözümleri üretmeyi amaçlıyor. 2011 senesi içerisinde ilki yapılacak olan yarışmada odak noktası, İstanbul'un yeni finans merkezi olarak tanımlanan Ataşehir Bölgesi olarak belirlendi.

Saray Alüminyum, her sene öğrencilere yönelik fikir projesi yarışması düzenlemeyi amaçlıyor. "Yükselen Yetenekler Yarışması" olarak her sene "yüksek yapı" teması ile gerçekleşecek olan yarışmaların bu seneki konusu "Ataşehir - İstanbul Finans Merkezi" olarak belirlendi.

"Ataşehir - İstanbul Finans Merkezi Mimari Fikir Projesi Öğrenci Yarışması"nda öğrencilerden, İstanbul'un yeni finans merkezi olması öngörülen alanda, kentsel mekan gereksinimlerine çözüm üretmeleri bekleniyor.

Kayıt ve katılımın ücretsiz olduğu yarışmaya, Türkiye ve KKTC'deki okulların mimarlık, şehir planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı bölümlerinde lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler katılabiliyor.

Yarışmanın amacı İstanbul'un yeni finans merkezi olması öngörülen Ataşehir bölgesinde, kentsel mekan gereksinimlerine uygun çözüm üretmek.

2009 yılında onaylanan 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı kapsamında, Avrupa Yakası'ndaki MİA (Merkezi İş Alanı) Bölgesi'nin yükünü azaltan, iki yaka arasında işgücü ve ulaşım dengesini sağlayan, ticaret, turizm, konut, kültür, yönetim ve rekreasyon alanı ve kullanımlarının yer alacağı güçlü bir merkeze ihtiyaç duyulduğu belirtilmişti. Bu ihtiyaca yönelik olarak Ataşehir Bölgesi 1. kademe merkez olarak belirlendi.

İstanbul Finans Merkezi olarak tanımlanan Ataşehir Bölgesi'ndeki 500 dönümlük arazide TÇMB'ye ait Çimento Meslek Lisesi yer almakta, diğer parsellerin hak sahipleri ise T.C. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, SPK, BDDK grupları ile Emlak Konut GYO.

Yarışmacılardan, Ziraat Bankası'nın sahip olduğu parsel alanında finans merkezi amacına uygun ve yapılaşmanın elvermiş olduğu "yüksek yapı" önerisini planlama ve mimari tasarım ilkeleriyle tanımlayan bir fikir projesi üretmeleri bekleniyor. Yarışma alanının finans merkezi olarak tasarlanması konusunda belirlenen yapılaşma koşulları dışında, yeşil alan ve rekreatif işlevlerin kullanımına yönelik kamusal mekan ağırlıklı kararlar içeren bir proje üretilmesi de büyük önem taşıyor.

Son başvuru tarihi 3 Ekim 2011 olan yarışmaya ait detaylı bilgi ve şartnameye yarışmanın web sitesi www.yukselenyetenekler.com adresinden ulaşabiliyor.

Jüri Üyeleri Bünyamin Derman, Y. Mimar, DB Mimarlık Kerem Erginoğlu, Y. Mimar, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık Ali Osman Öztürk, Y. Mimar, A Tasarım Mimarlık Salih Sekban, Mimar, CWG Danışmanlık Ltd. Brigitte Weber, Y. Mimar, Brigitte Weber Mimarlık Raportörler Engin Yeşilyurt, Mimar, Saray Alüminyum Derya Yazman, Şehir Plancısı, Arkitera Mimarlık Merkezi Ödüller Yarışma sonucunda bir adet birincilik ödülü, 5 adet de teşvik ödülü verilecektir. Birincilik Ödülü...........25.000 TL Teşvik Ödülü................1.000 TL (5 Adet) Yarışma Takvimi Yarışmanın İlanı.......................................... 27 Nisan 2011 Soruların Sorulması için Son Tarih...............1 Haziran 2011 Soruların Cevaplanması................................6 Haziran 2011 Son Başvuru Tarihi........................................3 Ekim 2011 saat: 23:59'a kadar Sonuçların Açıklanması................................ 30 Ekim 2011 Ödül Töreni................................................. Kasım 2011 Ayrıntılı bilgi için: info@yukselenyetenekler.com