Helis Yatırım'dan Kartal'a İkinci Ofis Projesi Helis Yatırım'dan ...
Helis Yatırım, Kartal’da ikinci ofis projesine başlıyor. Met...
İsviçreli Jansen Cam Yangın Kapısı Türkiye'de İsviçreli Jansen C...
Yangın dayanımının ve estetik şeffaf bir görünümün istendiği...
Zorlu Center, Çağdaş Sanat ve Mimariyi “Beklenmedik Karşılaşmalar”da buluşturuyor Zorlu Center, Çağd...
Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul’a “değer” katmak hedefiyle ge...
Nev İstanbul’un, yüzde 80’i tamamlandı, yaşam için geri sayım başladı Nev İstanbul’un, y...
Çekmeköy’ün yıldızlarından Nev İstanbul projesinin yüzde 80’...

Material ConneXion® İstanbul Yapı-Endüstri Merkezi’nde Açıldı

2011-10-05

Dünyanın yenilikçi malzemeler konusundaki en önemli merkezi Material ConneXion® İstanbul ofisi dün akşam düzenlenen açılış partisinde Türk sanayi ve tasarım dünyasının ileri gelenlerini ağırladı. Açılış töreni, Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, Material ConneXion ve Culture & Commerce’ün kurucusu George M. Beylerian, Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Barış Onay ve dünyaca ünlü tasarımcı Sami Hayek’ın yaptığı konuşmalarla gerçekleşti.

Yapı dünyasının bilgi merkezi YEM’in Fulya’daki binasında kurduğu Material ConneXion® İstanbul, ülkemizde mimarlıktan tekstile, grafikten sanata, modadan ulaşıma kadar pek çok alanda tasarım dünyasının ve sanayinin gelişimine katkı sağlayacak.
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), dünyanın yenilikçi malzemeler konusundaki en büyük ve önemli merkezi olan Material ConneXion® ile imzaladığı işbirliği anlaşması çerçevesinde “Material ConneXion® İstanbul”u kurdu. Türk sanayi ve tasarım dünyasının ileri gelenleri bir araya getiren açılış partisine, Material ConneXion ve Culture & Commerce’ün kurucusu ve uzun süre CEO’luk görevini sürdüren George M. Beylerian ile dünyaca ünlü tasarımcı ve halen “Espacio Sami Hayek”’te Kreatif Direktör ve Baş Tasarımcı görevlerini sürdürmekte olan Sami Hayek de katıldı.

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, açılış töreninde yaptığı konuşmada, ilklerden birini hayata geçirmenin ve dünyadaki en önemli malzemeleri tasarım dünyasıyla buluşturmanın sevincini yaşadıklarını ifade ederek, Material ConneXion® İstanbul’un açılışının YEM için önemli bir gün, tasarım sektörü içinse önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Hasol'un ardından söz alan Material ConneXion® Kurucusu ve CEO'su George M. Beylerian ise, 6 yıllık 'romantik' bir işbirliğinin sonunda, bu kutlama gününde YEM'de bulunan herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Muhteşem bir partide biraradayız. Bugünü, tasarım profesyonellerini çatısı altında toplayan YEM'in büyük başarısı olarak görüyorum. Material ConneXion konseptinin, Türkiye'deki tasarımcıların yeni fikirler geliştirmesine yardımcı olacağını ümit ederken, kütüphanemizdeki yeni malzemelerin İstanbul ve Türkiye için bir rönesans olmasını diliyorum." Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Genel Müdürü Barış Onay da, konuşmasında partiye katılanlara seslenerek; "YEM, Türkiye tasarım dünyasının merkezinde yer almayı hedefleyen bir merkez. Buraya gelmeye devam edin" dedi.

Gecenin son konuşmacısı ünlü tasarımcı Sami Hayek ise, Material ConneXion®'dan seçtiği yenilikçi malzemelerle gerçekleştirdiği tasarımlardan örnekler sundu. Malzemenin, tasarımın güçlü bir bileşeni olduğunu hatırlatan Hayek, "Ve ben yeni malzemeler keşfetmeyi seviyorum. Material ConneXion® bu anlamda çok önemli bir kaynak sunuyor ve yeni hayaller kurmama yardımcı oluyor" dedi. Açılış gecesi, sanayi ve tasarım dünyasından kalabalık bir ziyaretçi grubunun katılımıyla gerçekleşen partiyle devam etti.

Material ConneXion® İstanbul Hakkında
Yapı dünyasının bilgi merkezi olarak 43 yıldır aralıksız bilgi hizmeti sunan, bu alanda pek çok “ilk”i hayata geçiren, etkinlikleri ile uluslararası yenilik ve teknolojileri ülkemize taşıyan, sektörün tasarımdan üretime, inovasyondan uygulamaya, sürdürülebilirliğe kadar pek çok alanda gelişmesine destek olan Yapı-Endüstri Merkezi, yapı dünyasındaki bilgi birikimi ve deneyimini Material ConneXion® İstanbul projesi ile daha geniş alanlara taşıyor. Mimarlıktan kentsel tasarıma, peyzajdan içmimarlığa, çevresel grafik tasarımından sanata ve sanatçıya, illüstrasyondan endüstri ürünleri tasarımına, moda tasarımından tekstile ve ulaşıma kadar...

Yenilikçi malzeme alanında dünyanın yakından takip ettiği Material ConneXion® New York, Bangkok, Köln, Daegu, Milano, Pekin ve Seul ofislerinden sonra, şimdi de İstanbul’da açılan malzeme kütüphanesi ile ülkemizdeki tasarımcılar, malzeme üreticileri, akademisyenler, inovasyon ve tasarım liderleri için önemli bir platform yaratılıyor, Türk tasarım dünyasının yeni jenerasyon ürünlerle tanışmasına katkı sağlanıyor.

Material ConneXion®, 6.600’den fazla yenilikçi malzeme örneği bulunduran malzeme kütüphanesi, disiplinler arası uzmanlarıyla verdiği danışmanlık hizmeti, güncel malzeme ve teknoloji araştırma raporları, tüm dünyadaki yenilikçi malzeme bilgilerine ulaşımı sağlayan online veritabanı ve bu alandaki tüm ilgililerin yakından takip ettiği eğitim programları ve yayınlarıyla bilim ve tasarım arasında köprü oluşturuyor.

1997 yılında Amerika'da George M. Beylerian tarafından kurulan, New York merkezli Material ConneXion®, “Her fikrin bir malzeme çözümü vardır” görüşüyle çalışmalarını dünyanın 8 ayrı noktasındaki ofisleriyle sürdürüyor. Material ConneXion® İstanbul malzeme kütüphanesinde 500 yeni malzemenin sınıflandırılmış bir derlemesinin yanısıra online veri tabanı üzerinden 6.600’in üzerinde malzemeye anında erişim hizmeti sunuluyor, ayrıca firmalara özel proje hizmeti veriliyor; tasarım konferansları ve sergiler düzenleniyor. Profesyonellere projeleri veya ürünleri için yeni malzemeler bulmada ve malzeme üreticileri ile kullanıcılar arasında iletişim kurmada bilgi ve danışmanlık hizmetleri sunuluyor. Detaylı bilgi için: http://www.materialconnexion.com/tr