Helis Yatırım'dan Kartal'a İkinci Ofis Projesi Helis Yatırım'dan ...
Helis Yatırım, Kartal’da ikinci ofis projesine başlıyor. Met...
İsviçreli Jansen Cam Yangın Kapısı Türkiye'de İsviçreli Jansen C...
Yangın dayanımının ve estetik şeffaf bir görünümün istendiği...
Zorlu Center, Çağdaş Sanat ve Mimariyi “Beklenmedik Karşılaşmalar”da buluşturuyor Zorlu Center, Çağd...
Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul’a “değer” katmak hedefiyle ge...
Nev İstanbul’un, yüzde 80’i tamamlandı, yaşam için geri sayım başladı Nev İstanbul’un, y...
Çekmeköy’ün yıldızlarından Nev İstanbul projesinin yüzde 80’...

İkonik Yapıların Mimarı Dominique Perrault İstanbul’da!

2011-09-29

Ulusal Fransız Kütüphanesi, Berlin Olimpik Yüzme Havuzu, Ewha Seul Üniversitesi Kampüsü, Madrid Olimpik Tenis Merkezi gibi birçok önemli projeye imza atan ünlü Fransız mimar Dominique Perrault, mimarlığın doğa ile olan ilişkisini üzere Yapı-Endüstri Merkezi’nin davetlisi olarak İstanbul’a geliyor. “Doğal & Yapay” başlıklı konferans, 6 Ekim 2011 Perşembe akşamı saat 19.00’da, YEM Etkinlik Salonu’nda gerçekleşecek.

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi, dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını, tasarımın her alanındaki ilgililer ile bir araya getirerek, sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltilmesini ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye’de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamların yaratılmasını amaçlıyor. Bu kapsamda, dünyaca ünlü mimar ve tasarımcıları ağırlayan Yapı-Endüstri Merkezi’nin Ekim ayındaki konuklarından ilki Dominique Perrault olacak. Perrault’un “Doğal & Yapay” başlığıyla vereceği konferansı, Ulusal Fransız Kütüphanesi için mimarın işbirliği ile yaratılan mesh cephe malzemesinin üreticisi GKD ve Türkiye Temsilcisi TÜR Group sponsorluğunda gerçekleşiyor.

Dominique Perrault 36 yaşında kazandığı 1989 yılı Ulusal Fransız Kütüphanesi yarışmasından sonra artan uluslararası tanınırlığı ile paralel birçok önemli projeye imza attı. Piazza Garibaldi, Nepal, DC Kuleleri, Viyana, Arganzuela Yaya Köprüsü ve Lüksemburg Adalet Divanı ek binası bu projelerden sadece birkaçı... Mimarlığın peyzajın bir parçası olarak düşünülmesinin taraftarı olan Perrault, bu bağlamda cam, beton veya metalin mimarlık inşa etmek için geçerli malzemeler olmaktan çıktığını savunuyor.

Dominique Perrault’nun mimar olarak çalışmaları güçlü bir şekilde kentsel planlama ile ilişkili ve peyzajı ve toprağı değiştirmeye yönelik bir mimari yaklaşımı bulunuyor. Bu bağlamda Perrault, düzenlenen “Doğal & Yapay” konferansında da mimaride kullanılan “doğal” denen olgunun doğallığını irdelerken “doğal doğa” kavramından söz edecek. Doğaldan yapaya doğru doğanın mimarideki yerinin inceleneceği konferansta mimar ayrıca bu çatışmada teknolojinin yerini de tartışacak.

“Doğal & Yapay” Konferansı –
Dominique Perrault
Tarih : 6 Ekim 2011, Perşembe
Yer : Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya, İstanbul

Program:
18.30–19.00 Kayıt
19.00-19.05 Açılış Konuşmaları
19.00–20.00 “Doğal&Yapay;” Konferansı – Dominique Perrault
20.00-20.20 Genel Değerlendirme ve Soru Cevap
20.20-20.45 İkram

Konferans simultane olarak Fransızca’dan Türkçe’ye çevrilecektir. Sınırlı kontenjan nedeni ile katılım için kayıt yaptırmak gereklidir. Kayıt ve detaylı bilgi için www.yemetkinlik.com/perrault