Helis Yatırım'dan Kartal'a İkinci Ofis Projesi Helis Yatırım'dan ...
Helis Yatırım, Kartal’da ikinci ofis projesine başlıyor. Met...
İsviçreli Jansen Cam Yangın Kapısı Türkiye'de İsviçreli Jansen C...
Yangın dayanımının ve estetik şeffaf bir görünümün istendiği...
Zorlu Center, Çağdaş Sanat ve Mimariyi “Beklenmedik Karşılaşmalar”da buluşturuyor Zorlu Center, Çağd...
Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul’a “değer” katmak hedefiyle ge...
Nev İstanbul’un, yüzde 80’i tamamlandı, yaşam için geri sayım başladı Nev İstanbul’un, y...
Çekmeköy’ün yıldızlarından Nev İstanbul projesinin yüzde 80’...

Eylül’de, ikinci el konut satış fiyat artışında lider İzmir oldu

2011-10-16

Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2011 Eylül ayı raporu yayınlandı.

Garanti’nin desteğiyle hazırlanan ve ikinci el konutları içeren REIDIN.com Emlak Endeks’e göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre %0,73; geçen yılın aynı dönemine göre ise %6,22 oranında artış gerçekleşti. İzmir, Eylül’de bir önceki aya göre metrekare başına %2,11’lik değer artışıyla, ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönem içinde ikinci el konut satış fiyatları, İstanbul’da %0,96; Kocaeli’nde %0,45; Ankara’da %0,44; Adana’da %0,32 oranında artarken Antalya’da %0,38; Bursa’da %0,76 oranında azaldı.

Eylül ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il ise %1,13 artışla, geçen ayki gibi yine İstanbul oldu. Aynı dönemde, konut kira değerleri Antalya ve İzmir’de %1; Ankara’da %0,69; Bursa’da %0,65; Kocaeli’nde %0,23 oranında arttı, Adana’da ise %0,31 oranında azaldı.

Garanti’nin desteğiyle hazırlanan Reidin.com–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin Eylül 2011 raporuna göre ise, Eylül ayında bir önceki aya göre değişim olmadı; geçen yılın aynı dönemine göre ise %7,18 oranında artış gerçekleşti.

Eylül ayında satış fiyatları, bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde %0,74; 2+1 daire tipinde %0,44 oranında azaldı; 3+1 daire tipinde değişmedi; 4+1 daire tipinde %2,52 oranında arttı. Eylül’de yeni konut satış fiyatları, bir önceki aya göre, 51-75 m2 konutlarda %1,47; 76-100 m2 konutlarda %0,19; 101-125 m2 konutlarda %0,44; 126-150 m2 konutlarda %0,46 oranında azaldı. 151 m2 ve daha büyük alana sahip konutlarda ise %3,04 oranında arttı.

Konuyla ilgili açıklama yapan, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, “Garanti Bankası’nın desteğiyle hazırladığımız endekslerin son 1,5 yıla ait verilerine baktığımızda; projesi devam eden markalı konutların aylık erime hızı %4,5 seviyelerinde oldu. Başka bir ifadeyle, konut piyasasında yeni bir projenin satışa sunulmaması durumunda, yaklaşık 20 ay içinde tüm mevcut markalı konutların eriyebileceği görülüyor.”dedi. Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven ise; “Faizlerin, yıl sonuna kadar şu anda gelmiş olduğu %1 seviyelerinde kalacağını öngörüyoruz. Ayrıca konut fiyatlarında düzenli bir artış trendi görülse de, gelinen endeks değeri halen 100’ün altında seyrediyor, yani konut fiyatlarında herhangi bir balondan söz etmek mümkün değil. Gerek faizlerin makul seviyede olması, gerekse de ev fiyatlarında aşırı değerlenme olmamasından dolayı, yurtdışındaki olumsuz havaya rağmen, ev almak için doğru bir zaman olduğunu söyleyebiliriz” dedi.