Şirket HaberleriOkumakta olduğunuz içerik Şirket Haberleri tarafından sunulmaktadır.
Helis Yatırım'dan Kartal'a İkinci Ofis Projesi Helis Yatırım'dan ...
Helis Yatırım, Kartal’da ikinci ofis projesine başlıyor. Met...
İsviçreli Jansen Cam Yangın Kapısı Türkiye'de İsviçreli Jansen C...
Yangın dayanımının ve estetik şeffaf bir görünümün istendiği...
Zorlu Center, Çağdaş Sanat ve Mimariyi “Beklenmedik Karşılaşmalar”da buluşturuyor Zorlu Center, Çağd...
Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul’a “değer” katmak hedefiyle ge...
Nev İstanbul’un, yüzde 80’i tamamlandı, yaşam için geri sayım başladı Nev İstanbul’un, y...
Çekmeköy’ün yıldızlarından Nev İstanbul projesinin yüzde 80’...

Enerji Üreten Çatılar Küresel Isınmayla Savaşıyor

2011-06-03
Multiplan Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü M. Nazım Yavuz
Multiplan Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü M. Nazım Yavuz
Şirket Haberleri --

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklim değişikliği tehdidi ile karşı karşıya kalan dünyada, ekonomik, ekolojik, yenilenebilir ve daha az sera gazı emisyonu salınımı yapan ürünlere yönelik talep her geçen gün artıyor. Araştırmalara göre; 2020’de Türkiye’nin enerji ihtiyacı bugüne göre yüzde 160 artacak ve elektrik tüketimi günümüz rakamlarının 2.5 katına çıkacak. Giderek artan bu talebi karşılamanın yolu elbette enerji verimliliği… Ve enerji verimliliğinin yolu da en başta çatılardan geçiyor. Dünya yeşil bina konseptine doğru hızla ilerlerken; Multiplan çatılara yönelik çevreci ürünleriyle, hem su yalıtımı sağlıyor hem enerji tasarrufu yapıyor hem de enerji üretiyor.

Çatılarda kullanılan bir su yalıtımı malzemesi olan Multiplan TPO Membranlar, yaygın olarak kullanılan diğer termoplastik çatı örtülerinin aksine klor içermiyor. Bu özelliği sayesinde "yeşil" bir ürün olarak kabul görüyor. Multiplan TPO membranlar, beyaz renkli yüzeyinin yüzde 80’e varan yansıtıcılığı sayesinde enerji tasarrufu da sağlıyor. Yaklaşık 20 bin metrekarelik bir çatı için üç tır klasik çatı yalıtımı ürünlerinden bitümlü membran kullanılırken, aynı metrekare çatı için bir tır TPO membran yeterli oluyor. Malzemenin nakliyesinde kullanılan tır sayısının azalması atmosfere daha az karbondioksit salınımı ve daha az fosil yakıt kullanımı anlamına geliyor. Multiplan TPO Membranlar, üretim prosesi süresince % 100 geri dönüştürülebiliyor.

Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Multiplan Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü M. Nazım Yavuz, Multiplan TPO Çatı Membranları ile çatıların ömrünü 25 yıl daha uzatmanın mümkün olduğunu belirtti. TPO çatı membranı üzerine ince film teknolojisiyle lamine edilen fotovoltaik güneş enerjisi panelleriyle çatılar enerji üretiyor.  Türk çatı sektöründe bir devrim niteliği taşıyan Multiplan TPO Membran, güneş enerjisi panellerinin ömrünü uzatırken, yeşil enerji kullanımını da teşvik ediyor.

Dünyanın korunması için gerekli sağduyunun oluşması ve çevreye dost, sürdürülebilir ürünlere yönelik talebin artması için gerekli çalışmaları yürüten Multiplan Yalıtım Sistemleri, bu konu ile ilgili ikili anlaşmalara da imza atmaya hazırlanıyor. M. Nazım Yavuz, Multisolar marka güneş enerjisi panelleri için Japonlarla işbirliğine gitme yolunda olduklarının sinyalini verdi. Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı bir ülkede acilen solar enerjiye yatırım yapılması gerektiğini vurgulayan Yavuz, daha yeşil bir Türkiye ve dünya için çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Ayrıntılı bilgi almak için Multiplan Yalıtım Sistemleri’ne 0262 751 51 02 numaralı telefondan veya www.multiplan.com.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.


Kaynak : Multiplan