Helis Yatırım'dan Kartal'a İkinci Ofis Projesi Helis Yatırım'dan ...
Helis Yatırım, Kartal’da ikinci ofis projesine başlıyor. Met...
İsviçreli Jansen Cam Yangın Kapısı Türkiye'de İsviçreli Jansen C...
Yangın dayanımının ve estetik şeffaf bir görünümün istendiği...
Zorlu Center, Çağdaş Sanat ve Mimariyi “Beklenmedik Karşılaşmalar”da buluşturuyor Zorlu Center, Çağd...
Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul’a “değer” katmak hedefiyle ge...
Nev İstanbul’un, yüzde 80’i tamamlandı, yaşam için geri sayım başladı Nev İstanbul’un, y...
Çekmeköy’ün yıldızlarından Nev İstanbul projesinin yüzde 80’...

Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya'dan Gündeme İlişkin Açıklamalar

2011-09-21

“YABANCI YATIRIMCILAR İÇİN HEDEFLERİMİZİ BELİRLEDİK”

“YABANCI YATIRIMLAR İÇİN PROAKTİF ÇALIŞMALAR GEREKLİ”

“FİRMA BAZINDA DEĞİL SEKTÖR BAZINDA HAREKET ETMELİYİZ”

21 Eylül 2011- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın önceki gün , " Mütekabiliyet esasına bakmaksızın yabancılara gayrimenkul satışının önünü açacağız " açıklaması üzerine Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya konuyla ilgili olarak yabancılara satış konusunda köklü bir değişiklik yapılarak, Türkiye’ye olan ilgiyi arttırmak ve canlandırmak gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Uğur Dumankaya “Var olan cari açık problemine karşın yıllardır dışarıdan gelecek kaynak engelleniyordu. Nihayet yabancılara satış konusunda engelleri aşmaya başlayacağız. Bu hem Türkiye ekonomisi hem de inşaat sektörü açısından çok olumlu ve mutluluk verici bir haber. Özellikle Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerden talep artacaktır. Kısa vadede dünden bugüne hemen bir hareketlenme olmasa da konunun zamanla çok büyük önem kazanacağını söyledi.

Dumankaya, “ Başlangıçta yabancıya konut satışı sınırlı olacaktır. Firmaların iç organizasyonlarını geliştirip bu bölgelerde proaktif çalışmalar içerisinde olması gerekir. Devletin de gerekli düzenlemeleri yapması, teşvikler ile sektörün önünü açmasından sonra, sektörün büyük oyuncularının bir araya gelip örgütlenmesi, bu konu üzerine kurulacak bir dernek ile çalışmalara başlaması gerekir. Ancak bu şekilde bir organize hareket söz konusu olduğunda yabancı yatırımcıya yönelik yapılacak pazarlama çalışmaları sonuç verecektir. Özellikle yurtdışı fuarlara katılım ve o bölgelerde yapılacak reklam çalışmaları satış rakamları her yıl katlanarak artacaktır.

Bakanımızın yaptığı bu açıklama neticesinde alınacak karar, yabancılara konut satışında Türkiye’yi yılda en az 10 milyar dolar seviyesine taşıyacaktır. Bu da ülkemiz ekonomisi için çok önemli bir rakamdır.

Şuan dünyada ekonomik kriz devam ederken çıkartılacak bu yasa ile yabancıların özellikle İstanbul’a ve şehir merkezlerine olan ilgisini ve yatırımlarını güvenli bir liman olan Türkiye’ye kolaylıkla çekebiliriz. Ayrıca yatırımcıya İstanbul’un yakın çevresinde İstanbul’a ulaşımın kolay olduğu bölgelerde sunulacak yeni projeler ile farklı seçenekler sunabiliriz. Böylece Dünyadaki ekonomik krizde Türkiye olarak bizler karlı bir şekilde yol alabiliriz.

Biz Dumankaya olarak yabancılara konut satışının önünün açılmasını ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmasını özellikle destekliyoruz. Hatta bu alanda ileride alınması gereken tüm kararlar ve adımlar için çalışmalarımıza şimdiden başladık” dedi.