Helis Yatırım'dan Kartal'a İkinci Ofis Projesi Helis Yatırım'dan ...
Helis Yatırım, Kartal’da ikinci ofis projesine başlıyor. Met...
İsviçreli Jansen Cam Yangın Kapısı Türkiye'de İsviçreli Jansen C...
Yangın dayanımının ve estetik şeffaf bir görünümün istendiği...
Zorlu Center, Çağdaş Sanat ve Mimariyi “Beklenmedik Karşılaşmalar”da buluşturuyor Zorlu Center, Çağd...
Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul’a “değer” katmak hedefiyle ge...
Nev İstanbul’un, yüzde 80’i tamamlandı, yaşam için geri sayım başladı Nev İstanbul’un, y...
Çekmeköy’ün yıldızlarından Nev İstanbul projesinin yüzde 80’...

1+1 Dairelere Büyük Şehirlerde Talep Artıyor

2011-12-12

Türkiye'nin konut projelerinde en çok ilgiyi stüdyo 1+1 daireler görüyor. Özellikle çalışan bekarların, yeni evlilerin, öğrencilerin ve aynı zamanda yatırımcıların küçük dairelere gösterdiği ilgi sonucu, stüdyo ve 1+1 daireler artık büyük konut projelerinin en güvendiği yatırımları arasında yer almaya başladı. MXN Yapı Tasarım da, Stüdyo2010 projesinden sonra ‘Stüdyo 2011’ projesini bitirerek 1+1 daire tercih edenlerin alternatifleri arasında yerini aldı.

Kibar Grup Bünyesindeki Stüdyo 2011’de Hayat Başladı
60 metre kare, salon, mutfak, yatak odası, giriş holü, Banyo ve WC’den oluşan 1+1 daireler özellikle büyük şehirlerde ilgi görüyor. MXN yapı tasarımın sonlandırdığı Stüdyo 2011 projesi de bu projelerden biri. 20 daireli ‘butik rezidans’ olarak tasarlanan ve İstanbul Dudullu’da yer alan Stüdyo 2011 projesinde aynı zamanda açık otopark, spor salonu, toplantı odası ve 7x24 güvenlik bulunuyor. Deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilen projede ayrıca, 3’lü ocak davlumbaz-fırın seti, portmanto, banyo dolapları duşakabin ve klima alt yapıları da bulunuyor.

“En çok gençler, çalışanlar ve yeni evliler tercih ediyor”
Satışı, 105-130 bin TL arasında değişen 1+1 daireler ile ilgili olarak Kibar Grup bünyesinde bulunan MXN Yapı Tasarım Genel Müdürü Nedim Akyüz, şu açıklamaları yapıyor; “Türkiye’de gün geçtikçe 150 bin TL ve altındaki konutlara talep artıyor. Bu durum özellikle büyük şehirlerde çok daha fazla. Özellikle çalışan bekarlara, yeni evlilere hitap eden bu küçük daireler fonksiyonel özellikleri ve sosyal ortamları ile alıcıların ilk tercihleri arasında. Özellikle çalışan kesim, işyerine yakınlığı nedeniyle merkez bölgelerde bulunan butik rezidanslara yöneliyor. Ayrıca, üniversite öğrencileri, yeni evliler, yabancı uyruklu çalışanlar 40-60 metrekare bile olsa küçük evleri kiralamaya veya satın almaya başladı.”

Akyüz, ekonomik şartlarla ve durgunlukla alakalı olarak elde ettiğimiz satış rakamlarımız stüdyo 2011 projemizde diğer projelerimize oranla yüzde 20 arttı diyor ve ekliyor; “1+1 daireler dünyanın büyük şehirlerini yeniden şekillendiriyor. Durum Anadolu’da ise tam tersi. Klasik aile yaşantısının var olduğu ve çalışanın evin erkeği olduğu kültürlerde ise 1+1 dairelerin satışı neredeyse yok gibi. Dolayısı ile Anadolu ile büyük şehirlerimiz arasında satış konusunda uçurum var. Ancak önümüzdeki 10-15 yıllık periyotta Anadolu’da da bu dairelere oluşacak ilgi kaçınılmaz olacak.”